OptikOS

OPTİK OKUYUCU SİSTEMİ

OptikOS ile Tarayıcınız Optik Okuyucunuz Olsun

 • HIZLI

  HIZLI

  Optik formları 1 dakika gibi kısa sürede sisteme tanıtarak okuyabilmektedir.

 • KOLAY

  KOLAY

  Hızlı, pratik ve sade bir arayüz ile sizlerin hizmetine sunmaktayız.

 • VERİMLİ

  VERİMLİ

  Optik formu okuma sırasın da okuma ve değerlendirme işlemi yapılmaktadır.

Akıllı Okuma Modülü

Akıllı Okuma Modülü ;

 • 1. sorunun cevabını A olarak okur.
 • 2. sorunun cevabını B olarak okur.
 • 3. sorunun cevabını A olarak okur.
 • Diğer soruların cevabını ise B olarak okur.

 •     Öğrenci 1.soruda önce B işaretlemiş ve sonra bunu kötü bir şekilde silip A kutucuğunu işaretlemiştir. 2. soruda ise 1. soruda sildiği kutucuktaki kadar işaretleme yapmış olmasına rağmen program otomatik olarak 1. soruyu A, 2. soruyu B okumaktadır. Benzer şekilde 3. soruyu A, 4. soruyu da B olarak okumaktadır.

      Kutucukların bir kısmı tükenmez kalemle işaretlenmiştir. Optik Okuyucu programı hatasız bir şekilde kağıt okuma işlemini gerçekleştirmektedir. OptikOS Optik Okuyucu, yeni puan sistemine göre güncellenmiş olup tüm katsayılar tanımlanan her sınava otomatik aktarılmakla birlikte elle de girilebilir şekilde ayarlanmıştır. OptikOS ile sınav tanım işlemi yaparak, cevap anahtarı elle girilebildiği gibi tarayıcıdan da alınabilmektedir. Kağıt yapısı, rengi gibi özelliklerden bağımsız olarak kağıt okuyabilmektedir. OptikOS optik okuyucu ile standart ölçülerde ki her türlü optik formları sanki bir oyun oynarcasına 1 dakika gibi kısa bir sürede sisteme tanıtarak okuma ve değerlendirme yapabilirsiniz.

  OptikOS Nedir

   Optik Okuyucu Sistemi (Optical Mark Recognition-OMR)
            Tarayıcı yada Scanner adı verilen cihazlarla optik formların okutulmasını sağlar. Bu yazılımla birkaç standarda uyan her türlü formu okuyabilirsiniz. Sistem okul, dershane, yayın evleri ve kitapçılar,sınav merkezlerinin sınavlarını okuyup değerlendirebilir. Ayrıca OptikOS Optik Okuyucu; oteller, mağazalar, marketler, sanayi kuruluşları, hastaneler ve emniyet müdürlükleri gibi tüm kurum ve kuruluşlarında yapacakları araştırma anketlerini okutma ihtiyaçlarına cevap verebilecek profesyonel bir üründür.
            OptikOS sınav okuma ve değerlendirme sistemi dershaneler, sınav veya anket değerlendirme merkezleri, merkezi sınav yapan kuruluşlar veya okullar için geliştirilmiştir.
            Üretmiş olduğumuz Optik Okuyucu Sınav Ölçme ve Değerlendirme Sistemi Tarayıcı ( Scanner ) ile çalışmaktadır. Optik Okuyucu Programı tarayıcıdan optik formları otomatik bir şekilde resim olarak alır ve alınan optik formun resmini görüntü işleme teknikleri ile analiz eder ve size anında optik form üzerinde işaretlenen tüm bilgileri verir. Sınav değerlendirme işlemi okuma esnasında gerçekleşmektedir yani aynı anda hem optik formlarınızı okur hem de değerlendirme işlemini gerçekleştirir.
            OptikOS Optik Okuyucu ile Sınav Analizi ve Konu Analizi de yapabilirsiniz. Sisteme yapıcağınız konu ve sınav tanımlamaları ile öğrencilerin hangi konuda, ne derecede bilgi sahibi olduğunu da anlayarak konu taraması da yapılabilmektedir.

  Optik Okuyucu Nedir

        Optik okuyucu, basılı bir kâğıt üzerinde önceden belirlenmiş konumlardaki işaretli kutucukları okuyarak bilgiyi bilgisayara aktaran bir bilgisayar giriş birimidir. Bu optik okuyucular sayesinde okuması çok uzun sürebilecek bir kontrol işlemi saniyeler içerisinde tamamlanabilir. Bu kâğıtlara en basit örnekler KTT, TEOG, TYT, AYT, YKS, KPSS gibi sınavlarda adımızı, soyadımızı ve soruların cevaplarını kodladığımız kâğıtlardır. Bu kâğıtlar optik okuyucuya sokulduğunda işaretlenmiş yerler tanımlanır ve bu bilgiler optik okuyucu aracılığı ile hata oranı çok düşük olarak bilgisayara aktarılır.

        Optik okuyucu nasıl çalışır; Optik formlar üzerindeki kodlanan bilgilerin değişik tekniklerle algılanıp bilgisayar üzerine aktarılmasını gerçekleştiren cihazlardır. Optik okuyucular eğitim sektörü yanında bir çok sektörede bilgiye daha hızlı ulaşmak açısından çözüm getirirler. Eğitim sektöründe yapılan sınav ve anket çalışmalarının hızla okunup değerlendirilmesi, mağaza, otel gibi yerlerde müşteri memnuniyeti anketleri, Sanayide Üretimle ilgili araştırma işlemleri, güvenlik konusunda halka yönelik istek ve görüşlerin toplandığı anket çalışmaları gibi bir çok alanda kullanılabilirler.
  Bunun yanında optik okuma sistemi fiziksel ve yazılım özellikleriyle zaman,kağıt tasarrufu ve hatasız işlemlerle büyük avantajlar sağlamaktadır.